Sekä papru- että nettihesarissa on tänään hieno raportaaši Helsingin kaupunginkirjaston ja ympäryskaupunkien Espoon, Vantaan sekä Kauniaisten kirjastojen päivättäisestä logistiikkarumbasta. Mielenkiintoista että tästä näkökulmasta on joku kiinnostunut kirjoittamaan (terkkuja vaan Johanna Mannilalle sekä kuvaajalle Kimmo Räisäselle), kirjastohan tosiaan on pitkälti logistiikka-alan toimija.
Olen toistaiseksi duunissa Kirjasto 10:ssä jossa logistiikkatyö on mitä suurimmassa määrin läsnä joka päivä, ja nämä Hesarin kuvissa näkyvät punaiset laatikot ovat kovin tuttuja. Tänäänkin tavaraa lähtee meiltä joku puolisen tonnia eri puolille Helsinkiä ja pk-seutua, pariinkymmeneen laatikkoon pakattuna.
Oli kyllä hauska juttu! Etenkin näin Kirjastokympin suurkuluttajana, kröhöm.
Joskus vuonna viiksi ja takatukka, kun olin Tapiolassa tuntiapulaisena, näin tästä logistiikkapuolesta sen riuskaotteisen lootat-sisään-toiset-ulos -osion, ja siitä pitäen olen miettinyt, miten se lajittelu ja muu sujuu. Nyt haluaisin päästä katsomaan, miten se sujuu.
En voi puhua Pasilan lajittelukeskuksen puolesta (Hesarissa mainitut henkilöt varmaan voivat), mutta Kirjasto 10:n omaa 7-luukkuista palautusautomaattia aka. Moolokkia sekä sen ympärillä pyörivää logistiikkahärdelliä voin kyllä esitellä, jos jotakuta kiinnostaa.
Pasilan lajitteluhärveli näkyy noissa Hesarin kuvissa, ja on kyllä aika vaikuttavan näköinen. Århusissa on kaksikerroksinen! Muistelin että mulla olis jopa videota siitä, mutta ei nyt löytynytkään. No fotoja eri automaateista löytyypi täältä.
Logistiikkahan on ihan oma alueensa, en tiedä onko kirjastoilla yhtään esim. logistiikkainsinööriä käytössä (haluaisin ajatella että olisi kymmeniä) ja sitä tutkitaan Aalto-yliopistossa tieto- ja palvelutalouden laitoksella ja varmaan muuallakin.